s

​Pantomografia

Co to jest pantomografia?

Pantomografia to rodzaj zdjęcia RTG wykonywanego panoramicznie. Badanie to umożliwia obejrzenie wszystkich zębów znajdujących się w jamie ustnej – tych widocznych i niewidocznych (zatrzymanych) oraz obejmuje zatoki szczękowe, stawy skroniowo-żuchwowe i tkanki otaczające. Pantomografia pozwala na ocenę stanu zdrowia całego uzębienia i podjęcie odpowiednich kroków w leczeniu. 

Pantomografia należy do grupy badań przesiewowych, które przeprowadza się u pacjentów bez objawów choroby, w celu wczesnego wykrycia i leczenia zmian. 

Na czym polega badanie?

Badanie to jest bezbolesne i odbywa się przy pomocy pantomografu – aparatu rentgenowskiego, który wykonuje zdjęcie, zataczając półokrąg wokół unieruchomionej głowy pacjenta. W naszej Klinice korzystamy z najnowocześniejszego aparatu pantomograficznego Gendex Orthoralix 8500. 

Kiedy zalecana jest pantomografia?

Wykonanie pantomografii zalecamy szczególnie przed skomplikowanymi procedurami stomatologicznymi np.: zakładaniem implantów czy leczeniem ortodontycznym. Znakomity obraz uzyskany z urządzenia pozwala na wykrycie nawet drobnych nieprawidłowości, które mogą mieć znaczenie podczas procesu leczenia.

Pantomografia - zalety:

  • prezycyjna diagnostyka
  • kompleksowe badanie RTG
  • większa skuteczność leczenia