Implanty jednego dnia (całkowite bezzębie szczęki) IMPLANTY ZYGOMATYCZNE ORAZ ALL-ON-4 (CAŁKOWITE BEZZĘBIE ŻUCHWY)

Branemark System® Zygoma, Southern Implants – Implanty zygomatyczne (jarzmowe)

Pacjenci z rozległymi zanikami kości szczęki stanowią wyzwanie dla implantologów. Niewielu lekarzy w Polsce wykonuje zabiegi z zastosowaniem implantów Zygoma. Zastosowanie implantów zygomatycznych skraca czas leczenia i rehabilitacji protetycznej pacjentów z rozległymi zanikami kostnymi szczęki. Ten rodzaj implantów przeznaczony jest dla grupy bezzębnych pacjentów, którym do tej pory odmawiano wykonania zabiegu implantologicznego. Praktycznie w chwili obecnej nie ma przeciwwskazań anatomicznych uniemożliwiających założenie implantów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym z pełnym monitorowaniem tak pracy serca jak i gazów wydychanych.

Dzięki zastosowaniu tej procedury chirurgicznej skracamy czas leczenia, nie musimy wykonywać zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej – sinus lift. Implanty obciążamy pracą protetyczną tymczasową natychmiastową w ciągu 24h od zabiegu. Most natychmiastowy jest mostem przykręcanym do implantów i wykonywany jest z akrylu. Dzięki natychmiastowemu obciążeniu Pacjent nie musi nosić wyjmowanej protezy po zabiegu implantologicznym, co znacznie polepsza jakość życia.

Jako nieliczna w Polsce Klinika Stomatologia na Księżym Młynie specjalizuje się we wszczepianiu implantów zygomatycznych (jarzmowych). Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w implantologii, implanty zygomatyczne stanowią idealne rozwiązanie nie tylko dla Pacjentów, u których istnieją przeciwwskazania do implantów korzeniowych (np. zbyt mało tkanki kostnej w wyrostkach zębodołowych szczęk), ale także dla Pacjentów, dla których noszenie protez jest nie do zaakceptowania.

Co to są implanty zygomatyczne i kiedy się je stosuje?

Implanty zygomatyczne są dłuższymi implantami niż implanty korzeniowe i wprowadzane są do odcinków bocznych w okolicę trzonu kości jarzmowej. Implanty jarzmowe, w zależności od warunków anatomicznych, wprowadzamy dwóch amerykańskich firm - Southern Implants oraz Nobel Biocare. Obydwa systemy znane są na całym świecie i cechują się wzajemnie kompatybilną platformą protetyczną. Pacjent otrzymuje książeczkę gwarancyjną po zakończonym leczeniu, co pozwala na wykręcenie pracy implantoprotetycznej w dowolnym miejscu na świecie, gdy zajdzie taka konieczność.

Implanty zygomatyczne są stosowane u pacjentów, u których występuje całkowite bezzębie szczęki. Dzięki jarzmowym implantom pacjenci mają niespotykaną wcześniej możliwość wykonania pełnej odbudowy protetycznej bez konieczności wykonywania przeszczepów kości, które najczęściej pobiera się z talerza biodrowego, bródki, gałęzi żuchwy. Zmniejsza to ryzyko powikłań pooperacyjnych. Natomiast zwiększa bezpieczeństwo i powodzenie leczenia oraz znacznie skraca całkowity czas leczenia, ponieważ dzięki znakomitej stabilizacji implantu, dzień po zabiegu można wykonać pełną odbudowę protetyczną.

Rozwój implantów zygomatycznwych stanowi unikatową, alternatywną metodę rehabilitacji protetycznej przy pomocy uzupełnień stałych, bez konieczności stosowania skomplikowanych procedur chirurgicznych.

Prace tymczasowe jak i stałe są pracami przykręcanymi. Prace protetyczne natychmiastowe są wykonane z akrylu. Mosty tymczasowe są użytkowane przez Pacjenta minimum 5 miesięcy, ponieważ okres ten jest potrzebny na osteointegrację implantów. Dzięki procesowi osteointegracji implanty uzyskują znacznie wyższą siłę połączenia z kością, co pozwala na wykonanie pracy na podbudowie frezowanej lub wykonanej w druku 3D. Dzięki własnemu, najnowocześniejszemu Centrum Frezowania i Spiekania Laserem [www.wellcamdent.com] należącego do Kliniki jesteśmy w stanie zagwarantować pacjentom bezkompromisową jakość mostów implantoprotetycznych.

W Klinice Stomatologia na Księżym Młynie lekarzem wykonującym zabiegi wszczepiania implantów zygomatycznych jest lek., lek. dent. Rafał Zieliński, który ukończył wiele specjalistycznych kursów z implantów jarzmowych za granicą [Niemcy, Izrael, Barcelona, Londyn, Bruksela]. Mentorami na kursach byli lekarze, którzy mają bezpośredni współudział w tworzeniu systemów implantów jarzmowych. Stały kontakt międzynarodowy z lekarzami wszczepiającymi implanty jarzmowe pozwala nam stale się dokształcać i polepszać procedury implantologiczne jak i implantoprotetyczne

Czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy stosowaniu implantów zygomatycznych:

 • dokładne przebadanie zatok szczękowych i wykluczenie jakichkolwiek stanów zapalnych i patologii,
 • dokładne badanie radiologiczne zatok i ich okolic ze szczególnym uwzględnieniem miejsc planowanego wprowadzenia implantów,
 • możliwość uzyskania prawidłowej, zrównoważonej okluzji w wykonanej rekonstrukcji protetycznej.
Implanty zygomatyczne wprowadzane są wyłącznie w znieczuleniu ogólnym pod stałym nadzorem lekarza anestezjologa oraz pielęgniarki anestezjologicznej.

Stomatologia na Księżym Młynie jako jedyna Klinika w Polsce oferuje wszystkim naszym Pacjentom indywidualnie dobrane łączniki w takiej samej cenie, za którą w innych gabinetach płacicie Państwo za łączniki produkowane seryjnie (Sprawdź czym się różnią łączniki indywidualne od standardowych).

Każdy Pacjent ma inną anatomię twarzoczaszki dlatego każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Nie mniej jednak zwykle proponujemy dwa rozwiązania, które różnią się I etapem postępowania. Etap 2 jest ten sam dla oby dwu rozwiązań:
 
ROZWIĄZANIE 1:
 • Etap I: U pacjentów z brakiem wystarczającej ilości kości w odcinkach bocznych [od czwórek do siódemek] i z wystarczającą ilością kości w odcinku przednim [od trójki do trójki] proponujemy rozwiązanie SIMPLY ZYGOMA [2 implanty jarzmowe + 4 implanty korzeniowe] + 6 multiunitów [łączniki dedykowane pracom przykręcanym] + most tymczasowy natychmiastowy
Na etap I potrzebujemy 1 dzień.

ROZWIĄZANIE 2:
 • Etap I: U pacjentów z brakiem wystarczającej ilości kości w całym łuku górnym proponujemy rozwiązanie QUAD ZYGOMA [4 implanty jarzmowe] + 4 multiunity [łączniki dedykowane pracom przykręcanym] + most tymczasowy natychmiastowy dla ROZWIĄZAŃ 1 i 2:
 •  Etap II: W zależności od decyzji pacjenta proponujemy 3 rozwiązania implantoprotetyczne:
a) most frezowany tytanowo-akrylowy
b) most frezowany chromokobaltowo-porcelanowy
c) most frezowany tytanowy z pojedycznymi koronami z tlenku cyrkonu licowany ceramiką oraz kompozytem

Etap II wykonywany jest na 6 - 8 wizytach w przeciągu 2 - 6 tygodni.
Następnie przez okres minimum [może być dłuższy czas] 5 miesięcy pacjent użytkuje most tymczasowy natychmiastowy. Po okresie 5 miesięcy jest kolejny etap.

ROZWIĄZANIE 2:
 Następnie przez okres minimum [może być dłuższy czas] 5 miesięcy pacjent użytkuje most tymczasowy. Po okresie 5 miesięcy jest kolejny etap.
 • etap 2: W zależności od decyzji pacjenta proponujemy 3 rozwiązania implantoprotetyczne:
a) most frezowany tytanowo-akrylowy
b) most frezowany chromokobaltowo-porcelanowy
c) most frezowany tytanowy z pojedycznymi koronami z tlenku cyrkonu licowany ceramiką oraz kompozytem
Na etap I potrzebujemy 1 dzień, natomiast etap II wykonywany jest na 6 - 8 wizytach w przeciągu 2 - 6 tygodni.

Dzięki multiunitom prace implantoprotetyczne są szczelne oraz z łatwością możne je wykręcić z łączników.
Posiadamy własny park maszynowy [www.wellcamdent.com], gdzie frezujemy i toczymy komponenty implantoprotetyczne na maszynach CNC szwajcarskich i niemieckich z dokładnością do 5 mikronów. Jesteśmy jedyną Przychodnią Stomatologiczną wyposażoną w najnowocześniejsze maszyny w Polsce oraz nieliczną w Europie. Dzięki wyspecjalizowanym kadrom oraz maszynom jesteśmy w stanie Państwu zagwarantować najwyższy, na światowym poziomie leczenie. Dla pacjentów leczących się implantoprotetycznie posiadamy lokal mieszkalny o powierzchni około 50 metrów kwadratowych znajdujący się w budynku, w którym wykonujemy zabiegi. Lokal przeznaczony jest dla pacjentów jako miejsce noclegowe, w którym pacjenci mogą przebywać kilka dni bezpłatnie.

Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem

Zabiegi wprowadzenia implantów jarzmowych wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. Badania, które należy wykonać nie wcześniej niż 1 miesiąc przed zabiegami w znieczuleniu ogólnym to:
1. EKG
2. Badania z krwi [na czczo]:
 • morfologia krwi
 • PT (INR)
 • APTT
 • glukoza
 • sód (Na)
 • potas (K)
 • lipidogram
 • ALT
 • AST
 • kreatynina
 • fT3
 • fT4
 • TSH
 • hemoglobina glikowana
 • anty HCV
 • HBs antygen
3. Do zabiegów w znieczuleniu ogólnym niezbędne jest na okres pandemii wykonywanie wymazu z gardła SARS-CoV-2 (COVID-19) met. Real Time RT-PCR [koszt badania około 620 PLN].

 3. Zaświadczenie od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej o braku przeciwwskazań do zabiegu w znieczuleniu ogólnym.
Ostatecznie do zabiegu w znieczuleniu ogólnym kwalifikuje lekarz anestezjolog przyjmujący w naszej Przychodni po przyniesieniu wyników powyższych badań oraz dokładnym badaniu pacjenta.
Dysponujemy salą do wybudzeń po zabiegach, w której pacjenci odpoczywają po operacji. Na zabieg w znieczuleniu ogólnym zawsze bezwzględnie konieczna jest osoba towarzysząca [np. członek rodziny, przyjaciel]. Po zabiegu w znieczuleniu ogólnym przez okres minimum 48 h nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych.
 

Metoda All-on-4

Metoda All on 4 polega na wprowadzeniu 4 implantów w żuchwę [dolny łuk] lub szczękę [górny łuk] przy czym 2 z implantów są wprowadzane pod kątem [w miejscach czwórek/piątek] około 20 stopni a dwa w równolegle do siebie w miejscach dwójek]. Często się zdarza, że pacjenci zgłaszają się z resztkowym uzębieniem i nie chcą czekać po usunięciu zębów kilku miesięcy na wygojenie się wyrostka zębodołowego, aby następnie wprowadzić implanty. W przypadku gdy istnieje konieczność usunięcia zębów istnieje możliwość implantacji natychmiastowych polegających na usunięciu zębów oraz wprowadzeniu implantów bezpośrednio po usunięciu zębów. 
Metodę All On 4 zastosowaliśmy u ponad 300 pacjentów w przeciągu 10 lat. Nasi pacjenci mają dobre doświadczenie z korzystania mostów opartych o 4 implanty. Wiele produktów, które wykorzystujemy są produkowane w naszym Centrum Frezowania wellCAMdent na szwajcarskich i niemieckich maszynach CNC. Atrakcyjna cena, którą oferujemy za metodą All On 4 wynika z własnego parku maszynowego, na którym frezujemy nawet najbardziej skomplikowane przykręcane prace. Metoda All On 4 jest w zdecydowanej większości stosowana w żuchwie [dolny łuk]. Metoda ta ma pewne ograniczenia jednak u pacjentów z zanikłą częścią zębodołową żuchwy jest to dobre i sprawdzone rozwiązanie na stałe."

Poniżej prezentujemy kilka własnych zdjęć radiologicznych przed jak i po zabiegach wprowadzenia implantów jarzmowych. Wszystkie zabiegi zostały wykonane w Przychodni Stomatologia na Księżym Młynie.

s